Dzień dobry Kochani,
czy zastanawialiście się kiedyś jak powstaje książka? Usiądźcie wygodnie, przygotujcie uszy do słuchania i posłuchajcie kolejnej przygody Ady i Adama. Dowiecie się z niej w jaki sposób powstaje papier i jak kiedyś pisano książki. Postarajcie się zapamiętać jak najwięcej informacji, bo my dzisiaj też będziemy próbowali zrobić książkę.
Po przeczytaniu odpowiedzcie na pytania: W jaki sposób Ada i Adam pomagali robić papier? Czy to był sposób podobny do tego, który zaproponowałam Wam wczoraj? W jaki sposób tworzono książki przed pojawieniem się nowoczesnych drukarni?
A teraz spróbujcie wykonać ,,polisensoryczną książeczkę”, za pomocą której będziecie mogli opowiedzieć o uczuciach jakie towarzyszą Wam w przedszkolu. Książka nie może zawierać słów ani typowych obrazków. Informacje odczytane mogą być jedynie za pomocą dotyku. Np. delikatny, mięciutki materiał może kojarzyć się z czymś co lubimy. Połączcie zszywaczem kilka kartek. Z nasion, tkanin, patyczków, kamyków, styropianu stwórzcie swoje książeczki.
Inspiracje znajdziecie tutaj:
https://mojedziecikreatywnie.pl/2013/09/ksiazeczka-sensoryczna/
Lubicie klocki lego?
Pobawmy się w ,,Powiedz mi jak to ułożyć”. To zabawa w parach. Każdy powinien mieć 8 klocków, których zestawy odpowiadają sobie kolorem i kształtem. Jedno z dzieci odwrócone plecami układa wieżę ze wszystkich ośmiu klocków. Następnie zadaniem konstruktora jest opowiedzenie w jaki sposób powstała wieża. Kolega lub koleżanka z pary układa swoje klocki, w sposób o którym opowiada rówieśnik. Po skończonej pracy dzieci sprawdzają poprawność wykonania zadania i zamieniają się rolami. Miłej zabawy!
Na zakończenie film o tym jak powstaje książka. Obejrzyjcie go uważnie i spróbujcie wykonać kartę pracy. Zamiast naklejek podpiszcie nazwy zawodów związanych z powstawaniem książki samodzielnie: autor, redaktor, grafik, drukarz. Nie zapomnijcie o czytelniku:)